fbpx

Įdomios Kalėdų tradicijos pasaulyje

2020
18 gruodžio

KALĖDOS IR KŪČIOS YRA TOS DIENOS, KURIŲ MES VISADA LAUKIAME. MES SIEJAME JAS SU LAIKO PRALEIDIMU SU ŠEIMA, KALĖDINIŲ PATIEKALŲ GAUSIU STALU. KALĖDINĖS ŠVENTĖS YRA TRADICIJA, KURIĄ VISI ŠVENČIA SAVAIP. MES NUSPRENDĖME PATIKRINTI, KAIP KALĖDOS ŠVENČIAMOS KITOSE ŠALYSE.

Smalsu? Kviečiame skaityti.

Kūčios ir Kalėdos – tradicijos pasaulyje

Taigi pažiūrėkime, kas ant kitų šalių stalų atsiduria, ar pasirodo Kalėdų Senelis, kokios dekoracijos vyrauja ir kaip (daugiausia katalikų) pasaulis švenčia Jėzaus gimtadienį.

Šventės Argentinoje – vėlyvos kepsnių šventės

Ar įdomu, kaip atrodo šventė Pietų Amerikoje?  Kūčių vakarienė prasideda labai vėlai, 22/23 val. Argentiniečiai dažnai valgo vakarienę sode kepdami. Argentinoje niekas nesilaiko Advento, puikūs  kepsniai tai nuostabus patiekalas celebruoti Jėzaus gimimą. Ant Kūčių išvakarių stalo taip pat rasite kalakutienos, salotų, įdarytų pomidorų, kalėdinės duonos ar, pvz., (Šiauriniuose šalies rajonuose) iškeptos ožkos (!). Desertui yra pudingai ir „Panetone Christmas“. Vidurnaktį yra trumpa atostogų pertrauka, kad fejerverkų pavidalu į dangų išsiųstų milijonus pesų. Daugelis argentiniečių vietoj fejerverkų renkasi popierinius žibintus, kuriuos išleidžia po vakarienės.

Šventės Armėnijoje – stačiatikių Kalėdos

Rytų stačiatikių šalys visas šventes švenčia 13 dienų po mūsų švenčių. Jų religiniame kalendoriuje Kalėdos sutampa su Trim Karaliais. Likus savaitei iki pasninko, daugelis žmonių Armėnijoje nieko nevalgo. Po tokio pasninko skrandžiai pamažu pritaikomi vaišėms. Maistas pradedamas nuo kviečių sriubos, jogurto, ryžių, neviko ir žuvies. Tuomet desertuose yra daug džiovintų vaisių ir riešutų. Dovanas Armėnijoje Naujųjų metų išvakarėse įteikia Kalėdų Senis Gaghant Baba. Kalėdos laikomos religine švente, todėl dovanos šia proga nėra įteikiamos.

Kalėdos Japonijoje – fast food vištiena

Eime dar toliau į rytus ir pateksime į Japoniją. Nustebote? Aš taip pat, daugiausia todėl, kad Japonijoje krikščionių yra apie 1,5% gyventojų, o 57% piliečių nepriskiria savęs jokiai religijai, o daugiau nei 1/3 – budizmui. Tačiau religiniai klausimai netrukdo japonams švęsti. Įskaitant tai, kad kai kuriose mokyklose tai laisva diena nuo mokyklos. Jie daugiausia švenčia Kūčias, tačiau laikosi požiūrio į Valentino dieną. Šią dieną poros leidžia laiką kartu ir dovanoja viena kitai dovanas.

Japonijoje yra tradicija Kūčių vakarą valgyti vištieną greito maisto restoranose. Juose yra tiek srauto, kad reikėtų pateikti užsakymus iš anksto. Ši tradicija yra gimusi 1974 m. po KFC („Kentucky Fried Christmas“ – 2010 m. Filmas) reklamos. Tarsi europiečiai sušius valgytų Azijos švenčių proga. Tuomet desertui patiekiamas biskvitas, papuoštas grietinėle ir braškėmis.

Kalėdos Suomijoje – Kalėdos pas Kalėdų senelį

Kaip tikriausiai atspėjote, per Kalėdas suomiams svarbiausias yra vienas Laplandijos gyventojas, vadinamas Kalėdų seneliu. Jis gyvena į šiaurę nuo poliarinio rato ir gauna milijonus laiškų iš žmonių visame pasaulyje. Šią dieną suomiai taip pat vienas kitam pasakoja apie ožką – Yule, kuri, sakoma, buvo labai baisi ir prašė žmonių dovanų, tačiau pati jų nedavė.

Galų gale Kalėdų senelis pradėjo duoti dovanas visiems, tačiau jei būtumėte nepaklusnūs , gautumėte maišą anglies, kuri Suomijos (vienos švariausių pasaulio šalių) gyventojui galėtų būti bausmė. Lietuvoje tai būtų puiki dovana, kuri būtų iškart sudeginta … Tradicinis Kalėdų išvakarių maistas Šiaurės Europoje yra ryžių košė ir slyvų sultys (kažkas panašaus į mūsų džiovintus vaisius)

Šventės Meksikoje – Posada – šventė prieš kelias dienas

Po mūsų kelionių po Meksiką reikia patikrinti, kaip šventė atrodo didžiausioje Centrinės Amerikos šalyje. Nuo gruodžio 16 dienos vaikai reguliariai atlieka „Posada“ – procesiją, kurios metu jie parodo, kaip Juozapas ir Marija per 9 dienas ieškojo sau vietos. Procesijos metu namai mažesniuose miesteliuose yra puošiami, o vaikai juda tarp jų, prašydami vaišių. Iš visų namų juos išprašoma, kol nepataiko iki paskutinio namo, kuriame vyksta vakarėlis. Žinoma, vietos yra iš anksto numatytos, o namai, kuriuose vyksta vakarėliai, kiekvieną dieną yra skirtingi. Paprastai tokiame renginyje yra Piñata su septyniais galais, kurie simbolizuoja septynias mirtinas nuodėmes. Vaikai užrištomis akimis turi ją sutriuškinti. Namuose yra statomos dekoracijos, vaizduojamos Kristaus gimimą, kurios dažnai būna natūralaus dydžio net namuose.

Dovanos pietų rajone įteikiamos Trijų Karalių proga, likusioje Meksikoje jos dovanojamos Kūčių vakarą. Juos, išskyrus Kalėdų senelį, atneša kūdikis Jėzus. Gruodžio 28-oji yra diena, kai švenčiama Meksikos balandžio pirmosios diena, kuri yra išversta „nekaltų šventųjų diena“.

Šventės Afrikoje – Kalėdos

Kenijoje namus ir bažnyčias puošia spalvingomis ​​juostostomis, balionais, gėlėmis,  popierinėmis dekoracijomis, žaliais lapais ir kipariso eglute. Kenijai šią dieną gana trūksta sniego, todėl dirbtinis sniegas ant langų yra pagrindinis jų puošybos elementas.

Kalėdų senelio gabenimas yra vienas įdomesnių dalykų, jis gali atvykti su šiaurės elniais, kupranugariais, „Land Rover“ ar net dviračiu. Pagrindinės šventės prasideda po vietinių vidurnakčio mišių, sakoma, kad „šią naktį galima nemiegoti“ . Maistas, kaip ir daugumoje pietinių šalių, tai ant grilio kepami patiekalai, kurie valgomi su duona ar ryžiais. Keniečiai gamina savo namų alų, kuriuo jie mielai dalijasi per Kalėdas, skamba kaip mūsų tinktūros degustacija? Vienas kitam dovanojamos dovanos turi simbolinę prasmę.

Pajuskite Kalėdų magiją ir pasinaudokite kitų šalių tradicijomis!

Tai puiki akimirka kiekvieno žmogaus gyvenime,  kurios mums reikia. Tada mes turime galimybę sustoti ir susitikti su šeima. Nuostabu, kad nepaisant šventės globalizacijos, išsaugomos vietinės tradicijos.

Svarbu parodyti gerą norą padėti, neatsižvelgiant į kultūrą, kilmę ir tradicijas. Gerbti vienas kitą ir būti maloniam kitiems.

Linksmų Kalėdų!